„Niewinny” - o zajściu w przeszłości, którego konsekwencje ponosisz całe życie.

 „Świat nie jest ani okrutny, ani radosny. Jest po prostu chaosem pędzących na oślep cząsteczek, mieszaniną reagujących ze sobą substancji chemicznych. Nie ma w nim prawdziwego ładu. Nie ma uświęconego potępienia zła i zwycięstwa słusznej sprawy. Chaos, dziecino. To wszystko chaos.”

 

Gdyby nie przeszłość, to gdzie byśmy byli teraz? Jaki ślad pozostawia po sobie, jakie znamię? O tym przekonał się, w sposób niegodny pozazdroszczenia, główny bohater powieści „Niewinny” Harlana Cobena — Matt Hunter.  

Książka „Niewinny” - duchy przeszłości

Zdarzenie, które miało miejsce dziewięć lat wcześniej, zaważyło bardzo na jego losie. Coś, czego nikt by się nie spodziewał. Zwykła bójka dzieciaków, która zakończyła się tragicznie, bo śmiercią jednego z nich. Matt poszedł do więzienia z wyrokiem za zabójstwo. 

 

Kiedy wyszedł po skończonej odsiadce, nie wierzył własnemu szczęściu. Spotkał wspaniałą kobietę, z którą założył rodzinę, dzięki determinacji brata dostał pracę. Poznajemy go w momencie, kiedy jego żona Oliwia spodziewa się dziecka i zamierzają wspólnie kupić dom. 

 

I jest prawie sielsko i spokojnie… a tu nagle, zupełnie nieoczekiwanie, nieproszona pojawia się jak zły duch jego przeszłość. 

 

Zamordowano zakonnicę i choć pozornie nie ma żadnych powiązań z Mattem, to właśnie ze względu na jego niechlubną historię oczy policji są skierowane właśnie na niego. Jakby tego było mało, w tym samym czasie Matt otrzymuje dowody zdrady ukochanej.

 

Czy Matt w nią uwierzy? Czy zostanie oskarżony o zabójstwo kobiety? Dlaczego wszystkie ślady tak łatwo prowadzą do niego? 

A może to nie on, ale Oliwia coś ukrywa? Jedno jest pewne, Matt musi udowodnić swoją niewinność.

 

„Niewinny” - granie na emocjach

W powieści Cobena mamy do czynienia z wielowątkowością. Trzeba podążać za wplątanymi w treść, z pozoru banalnymi szczegółami, żeby zrozumieć całość. 

 

Bohaterowie są wyśmienicie wykreowani. W swoisty, wyrafinowany sposób autor pokazuje ich uczucia, myślenie, oraz jak radzą sobie z problemami, które napierają na nich ze wszystkich stron. Każda postać powieści ma swoje pięć minut, o każdej autor wspomina, dzieląc się historią z jego życia. Nikt nie jest anonimowy i nikt nie został uwzględniony w tej tragedii przez przypadek. 

 

Akcja powieści jest wciągająca i podąża w zawrotnym tempie. Nie można tak po prostu zamknąć książki, żeby nie zastanawiać się co będzie dalej. Podążając za rozwiązaniami zagadek, kiedy już wydaje się, że wszystko jest wiadome, następuje zwrot i znowu jest coś, na czym warto się skoncentrować. Rozwiązanie absolutnie nie jest oczywiste. 

 

Życie w ciągłym strachu związanym z wydarzeniami z przeszłości, również życie z tajemnicą, której nie można ujawnić, bo powie zbyt dużo i może zostać błędnie zrozumiana. Trzeba zapomnieć, spróbować zmienić bieg wydarzeń, ale kajdany na stopach, do których ktoś wyrzucił klucz, ciąża. 

Kto zabił? Zadajesz sobie to pytanie przez całą powieść. Czy to mógłby być Matt?

„Niewinny” Harlana Cobena - powieść warta zainteresowania

Książka jest bardzo dobrze napisana, różnorodnym językiem w zależności od bohatera wątku. Widać doskonałą znajomość autora powieści, pracy w policji oraz w prokuraturze. Bez wątpienia interesujący pomysł na książkę. Nie ma niedomówień, ponieważ wszystkie zagadki zostały rozwiązane w ostatniej scenie.

 

Czy warto przeczytać powieść „Niewinny” Harlana Cobena? Zdecydowanie tak! To poruszająca historia, z nieoczywistym zakończeniem, w której jeden fatalny czyn, prowadzi do tragedii w przyszłości. Mówi o tym, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę, ale czy ją dostanie?

Ocena Margotki:
9/10

Jeśli podobała Ci się recenzja  i nie chcesz przegapić kolejnych wartościowych treści, zapisz się na wieści od Margotki.

Sprawdź gdzie możesz w najlepszej cenie kupić książkę "Niewinny"

Follow by Email
Twitter
Visit Us
Follow Me
Instagram